Блог

Прелаксан - ідеальне проносне / Клінічні дослідження  / Дослідження Прелаксану на базі інституту ПАГ

Дослідження Прелаксану на базі інституту ПАГ

ДУ «ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА ТА ГІНЕКОЛОГІЇ АМН УКРАЇНИ

Клінічне дослідження дієтичної добавки «Прелаксан» сироп (сироп лактулози) при функціональних запорах у дітей віком від 1 до 3 років виробництва ТОВ «ФеліцатаУкраїна»

Виконавці: Керівник відділення проблем харчування та соматичної патології дітей раннього віку. д.м.н О.Г.Шадрін ст. наук. сотрк.м.н С.В. Дюкарева-Безгрошових

1. Функціональні порушення шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Найбільш поширеною формою захворювання у дітей раннього віку є функціональний запор (56,5%) [З,6], який діагностується при хронічній затримці спорожнення кишечника більш ніж на З6 годин, що супроводжується порушенням акта дефекації, відходження мені великої кількості калу підвищеної щільності. Однією з найчастіших причин запору є порушення кишкової моторики, частіше посилення непроnyльсивних і сегментуючих рухів, зниження проnyльсивної активності з підвищенням тонусу сфінктерів.

Особливе місце в розвитку функціональних запорів у дітей раннього віку відводиться характеру харчування і тісно пов'язаним з ним якісним і кількісним складом кишкової мікрофлори. досягають товстої кишки, де утилізуються мікрофлорою. Це призводить до зростання біфідо і лакто бактерій, а ланцюжкові органічні кислоти, що утворюються в результаті мікробного метаболізму коротко, є компонентом харчування колоноцитів, забезпечують нормальну функцію товстої кишки, в т.ч. моторну [2,4]. Першими пребіотиками в житті дитини є лактоза та галактоолігосахариди грудного молока. Лактоза, що складається з галактози та глюкози, на відміну від інших пребіотиків, значною мірою розщеплюється лактазою тонкої кишки, і лише невелика її кількість досягає товстої кишки. Однак і ця невелика кількість лактози виявляється важливою для становлення кишкової мікрофлори дитини, яка утилізує її в повній мірі.

2. Одним з основних синтетичних пребіотиків, які використовуються сьогодні в клініці для корекції функціональної запору, є лактулоза. Це не адсорбований дисахарид, який не може бути розщеплений ензимами тонкого кишечника ссавців і метаболізується бактеріями до простих органічних кислот, які, у свою чергу, пов'язують амоній, зменшують утворення токсичних речовин, що містять азот, в проксимальних відділах кишечника. В результаті підкислюється вміст кишечника і підвищується осмотичний тиск. Останнє сприяє збільшенню припливу рідини і об'єму калу, змінюючи його консистенцію на більш рихлу. кількох годин [1,2,6].

 • Пребіотичний ефект лактулози сприяє відновленню нормального складу мікрофлори кишечника не менше ніж у 79% пацієнтів [2], що робить цей препарат унікальним у своєму роді.
 • Лактулоза створює неприйнятні умови кишечнику для низки патогенних мікроорганізмів, зокрема. у хворих з хронічним носієм сальмонельозу та надмірним зростанням мікробів роду C10stridium [5.]
 • Лактулоза застосовується для лікування запорів у дорослих протягом 40 років. За цей період часу не виявлено жодних передбачуваних чи очевидних доказів того, що препарат має на організм людини мутагенну, генотоксичну чи тератогєїну дію.
 • Дослідженнями, проведеними на тваринах, також не було виявлено тератогенного впливу лактулози або токсичної дії на репродуктивні функції, причому не спостерігалося жодних небезпечних ефектів навіть при застосуванні дуже високих доз..
 • Численні порівняльні дослідження лактулози з іншими проносними препаратами показало її високу ефективність. В силу своїх побічних ефектів у педіатричній практиці більшість сильно діючих проносних засобів не застосовуються, лактулоза є одним з рідкісних винятків у цьому ряду.
 • Доза препарату на лікування запорів підбирається індивідуально і від багатьох чинників, зокрема. віку дитини. Лактулоз зазвичай призначається 1 раз на добу в першій половині дня. Стартова доза може бути мінімальною, з наступним, за необхідності, збільшенням до ефективно діючої кількості, яка для дітей раннього віку може коливатися в межах від 2,5 до 10 мл.
 • Тривалість застосування препарату не обмежена,т.к. звикання щодо нього немає.

Поява на ринку вітчизняного препарату Прелаксан (виробництва ТОВ «Феліцата-Україна»), що містить 50 г лактулози в 100 мл сиропу у зручній для дитини лікарській формі – у вигляді сиропу, є безперечно позитивним фактом.

Типова схема прийому Прелаксану у дітей така сама, як і для інших препаратів лактулози і складається з наступних етапів:

 • початок прийому та підбір дози протягом 1-7 днів, прийом препарату у постійній дозі протягом 1-2 тижнів та поступове відміна препарату протягом 1 тижня.
 • При необхідності прийом препарату може бути відновлення попередньої або меншої дози.
 • Поява запорів після закінчення курсу може свідчити про недостатню тривалість лікування, внаслідок чого не відбулася нормалізація кишкової мікрофлори, або про неусунуту причину запорів. В останній ситуації слід продовжити діагностичний пошук або призначити комбіновану терапію.

Враховуючи вищевикладене, метою нашої роботи було вивчення клінічної ефективності та переносимості препарату Прелаксан у дітей віком від 1 до 3 років з функціональним запором.

Під наглядом перебувало 30 дітей: дівчаток – 16, хлопчиків – 14.

У 12 з них захворювання почалося в 10 - 13 місяців,

у 18 дітей – триває протягом останнього року. вегетативна дисфункція, 19 дітей тривало отримували антибактеріальну терапію.

Відомо, що в дітей віком раннього віку поширені і психогенні запори, зумовлені тими чи іншими стресовими ситуаціями, які у подальшому закріплюються умовними рефлексами. Такими стресами для дитини можуть бути зміна місця проживання, неблагополуччя в сім'ї, конфлікти та багато інших спрощених, на погляд дорослих ситуації.

корекції моторних порушень. Прикордонне положення між органічними та функціональними запорами займають запори у дітей із тріщинами заднього проходу (6 дітей), при яких на тлі асоціації сильних болів в області заднього проходу з дефекацією у дитини може формуватися т.зв. «страх горщика», що нерідко зберігається вже після загоєння тріщин і вкрай важко піддається корекції.

Практично у всіх дітей, що обстежуються, відзначалися похибки в харчуванні: раннє штучне вигодовування (21 дитина), тривале використання продуктів у вигляді дрібнодисперсних пюре, а не шматочків, недостатня кількість клітковини, сирих овочів та фруктів, соків, кисломолочних продуктів.

Зі супутніх захворювань необхідно вказати на:

 • атопічний дерматит у 9 дітей,
 • дисбактеріоз кишечника, підтверджений лабораторно – у 28 дітей,
 • анемію 1 ступеня у 6 дітей,
 • полігіповітаміноз- у 14,
 • хронічний тонзиліт - у 13 дітей,
 • дискінезію жовчовивідних шляхів у 23 дітей
 • гіпотрофію 1 ступеня – у 5 дітей.

Основним клінічним синдромом у всіх пацієнтів був інтоксикаційний і виражався порушенням апетиту, млявістю чи підвищеною збудливістю, блідістю шкірних покривів.

Диспептичний та дискінетичний синдроми у вигляді відрижки, бурчання, здуття живота відзначені практично у всіх обстежуваних.

Дефекація, як правило, відбувалася забезпеченням, супроводжувалася больовим синдромом, була часто неодноразовою, з відходженням «овечого калу».

У 22 дітей самостійного випорожнення не було по 3-4 дні, після чого батьки прибігали до очисної клізми.

Всі пацієнти отримували препарат на тлі дієти, збагаченої клітковиною та продуктами, що мають послаблюючу дію.

Середньодобова доза Прелаксану для дітей, що обстежуються, становила 3-5мл.

Для 7 дітей 3-х років, у зв'язку з відсутністю ефекту відлікування протягом перших 5 днів, дозу препарату збільшили вдвічі. Досягнення позитивної динаміки кількість препарату було знижено до 5 мл у 5 дітей, що спостерігаються.

У 2 дітей прийом препарату в дозі 1О мл на добу протягом курсу лікування не призвів до очікуваних результатів.. Відмовлення від прийому препарату не було.

Ефективність лікування оцінювали за динамікою клінічних симптомів захворювання (табл.1). Таблиця 1. Динаміка основних симптомів захворювання у дітей із функціональним запором під час лікування препаратом Прелаксан.

Позитивна клінічна динаміка відзначена у 28 дітей, що спостерігаються., у 2 не зазначено очікуваного клінічного ефекту

Дискінетичний синдром зменшився:

 • у 5 дітей на 1 добу,
 • у 13 дітей на 5 діб,
 • у 1О дітей – на 1О добу прийому препарату.

Диспептичний синдром зберігався довше:

 • зменшився через 5 днів лікування у 8 дітей
 • та на 1О добу у 20 пацієнтів.

Динаміка інтоксикаційного синдрому вперше добу була відсутня, через 5 днів вона була позитивною у 5 дітей та на 10 добу – у 21 дитини.

Так, Прелаксан у дозі 5 мл на добу ефективно стимулює моторику кишечника у дітей 1 - 3 років життя з функціональним запором про що свідчить нормалізація випорожнень у 93,3% пацієнтів.

Відсутність побічних явищ дозволяє рекомендувати застосування у дітей раннього віку.

Література:

Бельмерс.В., Хавкін A.I1. Гастроентерологія дитячого віку: практичний посібник з дитячих хвороб. - М., - 2003. - 359 с.
Бутарова ЛЯ., Калінін А.В. Значення лактулози у регуляції кишкової мікрофлори. //Клінічні перспективи гастроентерології, гепатології. - 2002. - .N2 6. - С. 21-26.
Лук'янова О.М., Шадрін О.Г., Шкiряк-Нижник З.О., Числовська Н.В.
7 Клiнiко-епiдемiологiчна характеристика синдрому подразненого кишечника у дітей молодшого ШКlЛьного BiKy: популяцiйнiдослiдження. //Педiатрiя та перинатологiя. - 2003. - .N '!! 4. - С.25-27.

Хавкін А.І. Функціональні порушення шлунково-кишкового тракту в дітей віком раннього віку. - М: Правда, 2000. - 72с.
Johnson S. Clostridial constipation's broad pathology.l Med/Hypotheses. 2001. - Vol.56 (4). - Р.532-536.
6. Поле. Хайман. Педіатричні функціональні шлунково-кишкові розлади. - Академія Professional Infonnation Services, Inc., США. - 1999.-Р. -234

Без коментарів
Залишити коментар

ukUkrainian